21 stycznia 2025,imieniny Agnieszki, Jaros?awa

Walne zebranie członków Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia

W dniu 1.06.2019 roku odbyło się Walne zebranie członków Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia. Na sali zebrało się wymagane quorum, zebranie było prawomocne. Zebranie otworzyła prezes Małgorzata Waluś. Wszyscy na wstępie odśpiewali hymn TMM – „Przyjedź tu do Międzybrodzia” (słowa: Czesław Konior).
W zebraniu wzięli udział: członkowie TMM, prezes OSP i jednocześnie sołtys Międzybrodzia Wiktor Czulak, ks. Andrzej Góral, prezes Wspólnoty Leśnej „Ponikiew” Tadeusz Harat, prezes Gminnego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Czesław Zontek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Międzybrodzie Bialskie Irena Wawak, przedstawiciele społecznych organizacji i instytucji kultury i oświaty.
Przewodniczącym zebrania został Roman Rokita. W skład Komisji Uchwał i Wniosków weszli: Danuta Sikor i Janusz Pirecki, a rolę protokolantki (sekretarza) przyjęła Lucyna Rokita.
Prezes Małgorzata Waluś przedstawiła sprawozdanie z działalności Zarządu za okres 4 lat a Skarbnik Anna Kierczak sprawozdanie finansowe za ten okres.
Skład członków Zarządu na następną kadencje nie zmienił się, głosowanie było jawne.
3.wnioski złożone na zebraniu dotyczyły przydziału pomieszczeń dla biura Zarzadu TMM i pomieszczeń dla eksponatów o dużych gabarytach do Izby Regionalnej oraz wydania kalendarza na rok 2020, zawierającego zdjęcia i wiersze poetów międzybrodzkich.
W czasie przeznaczonym na dyskusję zabrał głos Wiktor Czulak, który przekazał na rzecz Towarzystwa dokumenty dotyczące zapisów gospodarki gruntowej mieszkańców Międzybrodzia. Tadeusz Harat przypomniał o ważkim obowiązku włodarzy gminnych na zebraniach organizowanych przez organizację społeczne.

Działania Zarządu TMM w ciągu ostatnich 4 lat
(2015-2019)
Od 16 kwietnia 2016 w skład Zarządu TMM prawomocnie wchodzą:

Małgorzata Waluś Prezes
Roman Rokita Z-ca
Lucyna Rokita sekretarz
Anna Kierczak skarbnik
Danuta Sikor członek
Irena Wawak członek
Kazimierz Waluś członek
Zarząd TMM zainicjował w 2015 roku CYKLICZNE IMPREZY KULTURALNE o charakterze lokalnym i ponadlokalnym, tzn. upamiętniające święta narodowe.
1. Najważniejszym świętowaniem są jubileusze Odzyskania Niepodległości Polski. Rok rocznie staramy się zorganizować 11.11 w Sali OSP „Wieczór pieśni patriotycznych” . Uczestniczą w tej imprezie dzieci, młodzież i dorośli. Wielopokoleniowe rodziny wspólnie wyśpiewują historię Polski, opisaną w pieśniach i piosenkach patriotycznych. Gościmy przedstawicieli samorządu gminnego, kapłanów, siostry zakonne, reprezentantów instytucji oświatowych, kulturalnych
i organizacji społecznych.
2. IMPREZY LOKALNE. Cieszą się one dużym zainteresowaniem o czym świadczy duża frekwencja uczestników. Najpopularniejsze jest „Międzybrodzkie kolędowanie” – Wieczór kolęd i pastorałek. Występy najmłodszych kolędników tj. dzieci przedszkolnych i szkolnych dominują i najbardziej nas cieszą, ale wspólne śpiewanie kolęd, tak jak to robili nasi ojcowie, integruje całą naszą wspólnotę. Tradycja śpiewania kolęd niesie piękne przesłanie, niezwykle aktualne dziś, w dobie globalizacji – Kochaj bliźniego ! Staramy się na ten szczególny wieczór wydrukować tyle egzemplarzy śpiewników, by każdy mógł z niego skorzystać.
3. 28 lutego 2017 roku chcieliśmy nawiązać do tradycji naszych przodków i przygotowaliśmy w ostatni dzień karnawału Ostatki. Uczestnikami byli członkowie TMM, sympatycy naszego Towarzystwa i nowo przyjęci Miłośnicy Międzybrodzia. Oczywiście jak każe obyczaj, raczyliśmy się potrawami, bo jak mówi stare porzekadło: trzeba jeść dużo i smacznie, by w czasie postu mieć co wspominać. Nie zabrakło wspólnego śpiewania ulubionych w Międzybrodziu biesiadnych piosenek.
4. W lipcu 2018 roku rozpoczęliśmy cykl imprez kulturalnych, które będą miały miejsce w Izbie Regionalnej. Tytuł brzmi „Dzień Otwarty w Izbie Regionalnej” Nasza IR to baza, która nie tylko pełni rolę przestrzeni wystawowej, czy miejsca ekspozycji stałej, ale również jest miejscem spotkań ludzi, miłośników naszej międzybrodzkiej ziemi. Pierwszą wystawą, która zapoczątkowała cykl Otwartej Izby, była wystawa pt. „Militaria ze zbiorów Ryszarda Pawłowskiego”. Odwiedziło ją ok. 340 osób, byli to nasi mieszkańcy, turyści przejazdem i wczasowicze. Wystawa cieszyła się jeszcze długi czas wielkim powodzeniem, szczególnie wśród młodzieży. W tym roku mamy przygotowany równie ciekawy temat, mianowicie „Strój międzybrodzki” Będziemy mieli możliwość wspólnie podyskutować na temat ubioru naszych ojców, dziadków. Gościem specjalnym będzie prelegentka, etnograf, która pisała prace mgr na temat stroju laskiego. Wiele elementów tego stroju było częścią ubioru naszych przodków.
5. W Izbie Regionalnej mieliśmy kilka bardzo ciekawych wystaw Pana Grzegorza Maślanko, naszego członka Towarzystwa, pierwsza to: „Błękitny generał” poświęcona gen. Hallerowi z okazji 85 rocznicy wizyty w Międzybrodziu (11.09.1932). Wystawa była perfekcyjnie przygotowana, mnóstwo zdjęć, dokumentów, wycinków z prasy… to był ogrom pracy przygotowawczej, ale wielki sukces autora. Zwiedziło ją ok. 360 osób. Następne wystawy Pana Maślanki nosiły nazwę ” Budowa zapory wodnej na rzece Sole” , „Dzieje turystyki w Międzybrodziu” i „Międzybrodzie Bialskie przedwojenne”. Te trzy wystawy zgromadziły takie ilości zdjęć, dokumentów, proporczyków, turystycznych stempli i akcesoriów, że nie sposób było od nich oderwać oczu. Wielka ilość zwiedzających mówiła sama za siebie. Mieliśmy też kilka wystaw rękodzieła artystycznego, m.in. Ireny Wawak - szydełkowe perełki, obrusy, serwetki, czy piękną sztukę decupage w wykonaniu Natalii Tomaszek oraz majstersztyk Kasi Panczykowskiej - wystawę pod tytułem „Kwiaty rozkwitające w dłoniach”. Były to kwiaty z bibułki, podziwialiśmy nieprawdopodobny artyzm i magię twórczą autorki. W okolicach Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia uczniowie ze Szkół Podstawowych z Międzybrodzia i Żarnówki wystawili w Izbie swoje prace plastyczne - wystawy nosiły nazwę ”Ozdoby świąteczne” i „Rozkwitające Międzybrodzie”. Mieliśmy także wystawę, która była wystawą obwoźną, tzn. na terenie Żywiecczyzny była wystawiana w kilkunastu miejscowościach. Wystawa nosiła nazwę „Paweł Steller” i była poświęcona śląskiemu artysty związanego z Międzybrodziem. Mogliśmy podziwiać piękne drzeworyty i rysunki pejzaży i portretów.
6. Członkowie Zarządu uczestniczyli w gminnych imprezach kulturalnych, brali udział w wydarzeniach przygotowanych przez instytucje oświaty (np. w przedszkolu M-B) i przez organizacje społeczne, np. jubileusze „Sokoła” czy kościelnych, dla przykładu: majówka w Orionówce, procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. uczestniczyliśmy w pogrzebach naszych członków, śp. Pana S. Biłki i E. Zontka, ale również osób zasłużonych dla Międzybrodzia śp. Czesława Koniora. Wspieramy modlitwą i datkiem na mszę św.
7. 22 września 2018 roku mieliśmy „Piknik rodzinny”, smakowaliśmy prażonki i pieczone kiełbaski w ośrodku „Nad wodospadem”. Impreza pod hasłem „Coś dla ducha i ciała” była integracyjnym spotkaniem, był czas na rozmowy, dobre jedzenie i biesiadne śpiewanie. Wszystkie piosenki, które lubili śpiewać nasi rodzice, my także lubimy i śpiewamy, mają one dla nas wartość sentymentalną.
8. W 2015 roku zorganizowaliśmy galę z okazji 30 lecia TMM. Połączyliśmy ją z promocją książki Bolesława Żątka „Z Międzybrodzia do Roetha”. Oprócz członków Towarzystwa, rodziny autora, galę uświetnił wójt gminy wręczając na ręce wice prezesa Towarzystwa - List gratulacyjny z okazji jubileuszu 30 lecia. Gali towarzyszyła wystawa, przypominająca osoby związane z działalnością Towarzystwa na przestrzeni tych 30 lat, a przede wszystkim jego założyciela śp. M. Czulaka i Jego kontynuatorki śp. W. Malczewskiej.
9. Działamy na stronie internetowej gminy Czernichów i FB. Mamy podstronę na stronie internetowej Gminy Czernichów. Zamieszczamy tam informację dotyczące działalności Towarzystwa, takich jak: Gdzie i jakie dostaliśmy dyplomy, medale, wyróżnienia, podziękowania, odznaczenia dla członków TMM. Znajdziemy tam również informacje o artykułach ukazanych w prasie lub o wzmiankach w radio, czy ilość naszych publikacji w okresie minionych 30 lat. Problem nastąpił w 2017 roku z galerią zdjęć i jest to kwestia bardzo dla nas bolesna. Przy przebudowie strony gminnej z powodu dostosowania się do nowych przepisów, straciliśmy bogatą galerię zdjęć z wszystkich imprez. Zostały tylko fotki profilowe. Niestety nie stać nas, by samemu jako Towarzystwo posiadać stronę. To kosztowne; usługa informatyka i aktualizacje kosztują.
10. Aktywnie działamy na FB. Zamieszczamy nie tylko informacje o działalności naszego Towarzystwa, ale udostępniamy informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych, oświatowych, charytatywnych innych instytucji naszej gminy, np. państwowych wydarzeń - Obchody 3 Maja, czy Święta listopadowego… Zamieszczamy informacje o wydarzeniach lokalnych, np. obchody rocznicowe organizacji gminnych, święto morza, stoły wielkanocne, zawody, konkursy gminne, spotkanie autorskie z pisarzem (np. bardzo ciekawe z Władysławem Motyką), życzenia świąteczne, epitafia ku pamięci zmarłych.
11. TMM - Sekcja wydawnicza ma ciekawy plan na najbliższy rok. Zadaniem jest wydanie słownika gwary międzybrodzkiej. Jest to trudne wyzwanie, ale spróbujemy się z tym zmierzyć. Chcielibyśmy wydać to profesjonalnie, nie sposobem chałupniczym. Myślimy o możliwości zbiórki pieniędzy na ten cel.
12. To bardzo streszczona informacja o 4 letniej pracy Zarządu. Nie sposób opisać wszystko, mamy nadzieję, że członkowie docenią naszą pracę, pracę która wymaga czasu i zaangażowania i jest bez wynagrodzenia.


05-06-2019 17:27:21 - Wpis utworzył użytkownik danuta.sikor@gmail.com