21 stycznia 2025,imieniny Agnieszki, Jaros?awa

Poprawa jakości i dostępności informacji turystycznej na terenie powiatów: bielskiego i żywieckiego

Lepsza informacja przyciągnie więcej turystów!

Właśnie dobiega końca wdrażanie projektu pn. Poprawa jakości i dostępności informacji turystycznej na terenie powiatów: bielskiego i żywieckiego, który realizują wspólnie gminy: Żywiec, Czernichów, Lipowa, Łodygowice i Wilkowice. Projekt uzyskał wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego celem było stworzenie nowoczesnego systemu informacji turystycznej, który ma za zadanie przyciągnąć do zainteresowanych gmin licznych turystów z kraju i zagranicy.

Podbeskidzie i Żywiecczyzna to teren wprost idealnie nadający się do wypoczynku o każdej porze roku. W odkrywaniu przez turystów tutejszych atrakcji znakomicie mogą pomóc nowoczesne działania informacyjne i promocyjne, które wspólnie chcą realizować gminy: Żywiec, Czernichów, Lipowa, Łodygowice i Wilkowice.

Realizatorzy projektu liczą, że zapewnienie turystom odwiedzającym nasz region bieżących informacji o ofercie turystycznej nawet w mniejszych gminach, gdzie powstaną tego typu punkty, a co więcej, wyposażenie turystów w nieodpłatne, atrakcyjne materiały informacyjne i promocyjne to nowa jakość w obsłudze ruchu turystycznego, która zaprocentuje większą liczbą wypoczywających na tym terenie.

Z myślą o zapewnieniu dostępnej i wyczerpującej informacji o lokalnych walorach i atrakcjach
w ramach projektu rozwinęła się sieć punktów informacji turystycznej, m.in. w gminach: Czernichów, Łodygowice i Żywiec. Odwiedzający te punkty turysta będzie mógł także skorzystać z tzw. audio-przewodników, prezentujących informacje dźwiękowe o najciekawszych lokalnych atrakcjach turystycznych.

Dla osób, które chcą się dowiedzieć więcej o tutejszej bazie turystycznej oraz o atrakcjach Żywca, Czernichowa, Lipowej, Łodygowic i Wilkowic powstał nowy, wspólny portal internetowy działający pod domeną www.zywiec.travel. Oprócz wielu pożytecznych dla turystów informacji, znajdują się tam także filmy i panoramy wirtualne, prezentujące najciekawsze turystycznie miejsca na terenie realizacji projektu.

Ponadto na terenie gmin: Żywiec, Czernichów, Lipowa, Łodygowice i Wilkowice zamontowano łącznie kilkaset tablic informacyjnych bądź kierunkowych, odnoszących się do lokalnych atrakcji turystycznych i ważnych miejsc obsługi ruchu turystycznego.

Z kolei Żywiec, dzięki wdrożeniu projektu, wzbogacił się o trzy nowe wielkoformatowe tablice prezentujące plan miasta, zaś na dziedzińcu Starego Zamku wkrótce pojawi się makieta, autorstwa bielskiego artysty – rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, przedstawiająca najciekawsze turystycznie obiekty zlokalizowane w centrum miasta. Już w tej chwili w żywieckim Muzeum Miejskim, działającym w Starym Zamku zainstalowany został wyjątkowo innowacyjny dźwiękowy system informacyjny służący do oprowadzania zwiedzających, który znacznie usprawni obsługę rosnącego ruchu turystycznego w tym obiekcie.

Wszystkie te działania docelowo służą poprawie rozpoznawalności oferty turystycznej gmin: Czernichów, Lipowa, Łodygowice, Wilkowice i Żywiec oraz rozwojowi ruchu turystycznego na tym obszarze. Działanie systemu umocni wizerunek turystyczny tych gmin, uwypukli wiodące atrakcje turystyczne na obszarze realizacji projektu oraz będzie stanowić ważną formę wsparcia dla rozwoju komercyjnej oferty turystycznej: noclegowej, gastronomicznej czy rekreacyjnej.

Powstały system informacji turystycznej to platforma integrująca dysponentów różnego typu atrakcji turystycznych, w tym gminy – beneficjentów projektu oraz operatorów publicznej i komercyjnej bazy turystycznej, zainteresowanych bieżącym uzupełnianiem informacji o aktualnej ofercie turystycznej.

Turysta poszukujący atrakcyjnego wypoczynku nie ocenia walorów miejsca w kategoriach podziału na gminy, miejscowości itp. Chcąc wydłużyć pobyt turystów przyjeżdżających do powiatu bielskiego czy żywieckiego – nie można koncentrować się na promocji pojedynczych, lokalnych atrakcji, ale trzeba zachęcać do korzystania z różnego typu produktów turystycznych, urozmaicających wypoczynek, zakrojonych na skalę ponadlokalną.

Innowacyjność powstałego systemu informacji turystycznej, w stosunku do indywidualnych systemów tworzonych przez poszczególne gminy, polega na uzyskaniu efektu kooperacji pomiędzy punktami informacji turystycznej na terenie objętym projektem. W tego typu systemach wszystkie punkty informacji turystycznej posiadają instrumenty i możliwości informowania o wspólnym zintegrowanym produkcie turystycznym całego obszaru, a nie tylko o atrakcjach turystycznych z danej miejscowości czy gminy.
Dodano: 21-01-2025