22 grudnia 2024,imieniny Zenona, Honoraty, Franciszki

Imprezy kulturalne. 30 LAT TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW MIĘDZYBRODZIA

TMM istnieje i prowadzi aktywną działalność od 7 lipca 1985 roku. Głównym celem Towarzystwa jest upowszechnianie historii regionu, kultury ludowej, turystyki, ekologii oraz promocja uroczego skrawka naszej Ojczyzny. Cel ten realizowany jest poprzez liczne wydawnictwa, spotkania z twórcami ludowymi i popularyzowanie ich twórczości, organizowane wystawy i konkursy.
Uroczyste spotkanie jubileuszowe, zorganizowano 7 listopada 2015 roku. Prowadzącymi spotkanie byli członkowie zarządu TMM: Roman Rokita, Danuta Sikor i Lucyna Rokita. Prowadzący spotkanie, jak i dyskutanci podkreślali duży dorobek działalność tej zasłużonej organizacji społecznej. Szczególnym punktem programu jubileuszowej uroczystości była promocja książki pt:„ Z Międzybrodzia do Roetha”, autorstwa Bolesława Żątka. Autor wraz z rodziną i przyjaciółmi zaszczycili nas swą obecnością. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele władz gminy na czele z wójtem Adamem Kosem i przewodniczącym Rady Gminy Adamem Badanem, a także proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim ks. Piotr Konieczny. Obecni byli również przedstawiciele różnych społecznych organizacji, towarzystw, instytucji kultury, oświaty oraz mieszkańcy naszej gminy.

Z okazji 30-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Międzybrodzia (1985-2015), Zarząd TMM postanowił wydać książkę pt.: „ Z Międzybrodzia do Roetha” - Roboty przymusowe w III Rzeszy (1941-1945), autorstwa międzybrodzianina Bolesława Żątka. Spróbujemy dzięki tej książce przekazać nieco inne spojrzenie na tragiczne wydarzenia roku 1939. Inne, od obecnej w społecznej świadomości wizji wyłącznie martyrologicznej.
Wspomnienia te stawiają pytanie: Czy można spojrzeć na losy zwykłych ludzi przez pryzmat ich codziennych trosk, marzeń, planów i zamierzeń, które zostały brutalnie przerwane przez wojnę okrutniejszą niż wszystkie wcześniejsze? Odpowiedź znajdziemy na kartach tej książki, bowiem autor oprócz dziennika historii przymusowej pracy w Niemczech, wspomina piękno międzybrodzkiej krainy: czyste lasy, żyzne pola, obyczaje i tradycje zamieszkujących ją ludzi, wspomina świat młodzieńczych lat, pierwsze zakochanie…
Książka ta opowiada o ludzkim zagubieniu w meandrach polityki, tęsknocie za rodzinnym domem i o nadziei na szczęśliwy powrót do swojej „małej ojczyzny”.
Mamy nadzieję, że wydana książka pozytywnie wpłynie na integrację międzypokoleniową, ukształtuje postawę szacunku dla dorobku minionych pokoleń, będzie zarzewiem do dyskusji o losie zesłanych na przymusowe roboty w III Rzeszy.

Danuta Sikor
16-12-2015 17:23:45 - Wpis utworzył użytkownik danuta.sikor@gmail.com