5 grudnia 2024,imieniny Sabiny, Krystyny, Edyty

Szkoła szybowcowa jest lotniczą mekką

Położona w Beskidzie Małym, na południu Polski, u podnóża góry Żar szkoła szybowcowa jest lotniczą mekką, do której zmierzają piloci z całej Polski i innych państw. W 1936 roku na szczycie Żaru powstało lotnisko szybowcowe, a później szkoła pilotów szybowcowych. Do lat 70. start szybowców odbywał się przy pomocy naciąganych ręcznie gumowych lin, a ich transport na szczyt Żaru na specjalnych wózkach kolejki szynowej (na jej miejscu w 2003 r. powstała dzisiejsza kolejka torowo-linowa).
Dodano: 05-12-2024

PGE Energia Odnawialna SA oddział ZEW Porabka - Żar w Międzybrodziu Bialskim

Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar jest jedną z największych budowli hydroenergetycznych w Polsce. Walory krajobrazowe to tylko jedna z zalet ukształtowania terenu, na którym położona jest Gmina Czernichów. Miało ono jeszcze istotny wpływ na decyzję o wybudowaniu, najpierw dwóch zapór/elektrowni wodnych na rzece Soła: elektrowni Porąbka w 1936 r. i elektrowni Tresna w 1966 r., a następnie elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Dwie pierwsze elektrownie są nie tylko źródłem energii elektrycznej, ale również regulują poziom wody na dwóch powstałych w ten sposób sztucznych jeziorach: Międzybrodzkim i Żywieckim.
Dodano: 05-12-2024

Góra Żar

Leży w paśmie górskim Beskidu Małego (761 m n.p.m.) i jest bez wątpienia najbardziej charakterystyczną częścią tego regionu.Od wielu lat góra Żar stanowi wielką atrakcję dla przyjeżdżających w Beskidy turystów, przyciągając ich nie swoją wysokością (jest ona jedną z niższych gór w regionie), lecz niepowtarzalnymi widokami i przykuwającymi uwagę usytuowanymi na niej i w jej wnętrzu obiektami. Ze szczytu góry, od strony południowej, wschodniej i zachodniej, można cieszyć się przepiękną panoramą Beskidu Małego.
Dodano: 05-12-2024

Sołectwo Międzybrodzie Bialskie

3330 mieszkańców
pow. 30,95 km2

Położone jest na północnym brzegu rzeki Soły, w dolinach potoków: Ponikiew, Duża i Mała Żarnówka, na stokach Rogacza, Magurki i Hrobaczej Łąki.
Dodano: 05-12-2024

Sołectwo Międzybrodzie Żywieckie

1463 mieszkańców
pow. 10,03 km2

Położone jest nad południowymi krańcami Jeziora Międzybrodzkiego, w dolinie potoku Isepnica, na stokach Żaru, Cisowych Grap i Rogacza.
Dodano: 05-12-2024

Sołectwo Tresna

762 mieszkańców
pow. 7,34 km2

Położone jest nad północnym i południowym brzegiem Jeziora Żywieckiego, na stokach Kościelca i Góry Przysłop.
Dodano: 05-12-2024

Sołectwo Czernichów

1111 mieszkańców
pow. 7,88 km2

Położone jest u podnóża zapory w Tresnej, po obu stronach rzeki Soły, w dolinie potoku Roztoka, na stoku Suchego Wierchu.
Dodano: 05-12-2024

Położenie Gminy Czernichów

Gmina Czernichów położona jest w uroczych zakątkach przełomowej rzeki Soły, w najpiękniejszych obszarach makroregionu Beskidu Zachodniego zwanego Beskidem Małym, wśród gór i jezior. W jej skład wchodzą cztery sołectwa: Międzybrodzie Bialskie, Międzybrodzie Żywieckie, Czernichów oraz Tresna. Jest to jedna z niewielu gmin w Polsce, na obszarze, której każdy znajdzie coś dla siebie.
Dodano: 05-12-2024

Historia Gminy Czernichów

Tereny dzisiejszej Gminy Czernichów wraz z całą Żywiecczyzną do połowy XV wieku należały do Księstwa Oświęcimskiego. Przez jakiś czas tereny położone w dorzeczu górnej Soły były w posiadaniu rycerskiego rodu Strzałów, a następnie przeszły w ręce awanturników i rozbójników - Skrzyńskich. Skrzyńscy opanowali zamki w Barwałdzie i w Żywcu na Grojcu oraz na górze Bukowiec w pobliżu Wołka , skąd dokonywali łupieżczych napadów na okolicę, w tym na tereny księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. Mieli też swoje dobra na Słowacji.
Dodano: 05-12-2024