5 maja 2024,imieniny Ireny, Waldemara

Informacja o alkoholu metylowym - metanol!!

- Jest silną trucizną
- Spala się bladoniebieskim płomieniem
- Czysty metanol jest bezbarwny
- Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie (jego rozpuszczalność w wodzie jest nieograniczona)
- Picie lub wdychanie metanolu grozi śmiercią lub poważnym kalectwem: 8-10 g metanolu powoduje ślepotę, większa ilość – śmierć

Zatrucie alkoholem metylowym
Zatrucie alkoholem metylowym –powstaje na skutek wypicia płynu zawierającego metanol. Do części zatruć dochodzi pomyłkowo, ponieważ własności organoleptyczne alkoholu metylowego i etylowego są podobne: konsystencja, smak i aromat jest ten sam. Alkohol metylowy jest silną trucizną.


Wchłanianie, metabolizm i wydalanie
Metanol wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego oraz przez drogi oddechowe. Po dostaniu się do krwi trafia do tkanek i kumuluje się w narządach najbardziej uwodnionych, jak gałka oczna.
Alkohol metylowy nie jest całkowicie spalany w organizmie człowieka, a w wyniku jego bardzo szybkiego metabolizowania powstają szkodliwe produkty: formaldehyd i kwas mrówkowy.
Metabolity metanolu (aldehyd i kwas mrówkowy) uszkadzają bezpośrednio komórki, denaturując białka, działają też szkodliwie na nerwy, szczególnie nerw wzrokowy. Toksyczność dotyczy zatem przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego, nerwu wzrokowego, a także nerek, wątroby i serca. W oku, poza nerwem wzrokowym, uszkadzana jest siatkówka i rogówka. Oprócz tego kwas mrówkowy powoduje powstanie kwasicy metabolicznej.
Rozpiętość dawki śmiertelnej dla człowieka jest bardzo duża, ale przyjmuje się, że stężenie
80 mg/l w surowicy krwi stanowi istotne zagrożenie dla życia.

Źródło inf. Wikipedia
Informacja na prośbę PPIS w Żywcu
05-05-2024 15:03:22 - Wpis utworzył użytkownik