8 maja 2024,imieniny Stanislawa, Lizy, Wiktora

Sterylizacja kotów jest potrzebna

W związku z rosnącym problemem bezdomnych i dziko żyjących kotów na terenie Gminy Czernichów, które coraz bardziej się rozmnażają pozostając bez opieki człowieka (wyrzucane z domu, podrzucane sąsiadom, biegające samopas) prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją. Pamiętajmy, że każda interwencja dotycząca bezdomnych i dziko żyjących zwierząt na terenie Gminy Czernichów płacona jest z budżetu gminy. Biorąc zwierzę pod swój dach każdy jest odpowiedzialny za życie i zdrowie tego zwierzęcia.

Sterylizacja i kastracja są jednymi z najpopularniejszych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Coraz więcej właścicieli kotów decyduje się na poddanie swojego podopiecznego temu zabiegowi nie tylko z troski o zdrowie swojego pupila, ale także z uwagi na dużą liczbę niechcianych, porzucanych corocznie kociąt. Kotki są bardzo płodnymi zwierzętami i mogą urodzić rocznie kilkanaście kociaków, zdarzają się mioty liczące po 7 kociąt, a kotka może być w ciąży kilka razy w ciągu roku. Bardzo trudno jest znaleźć nowe domy tak dużej liczbie maluchów, dlatego często trafiają one do schronisk. Niestety, nadal niektórzy ludzie nie są przychylni kastracji i sterylizacji, równocześnie często nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć kociąt.

Sterylizując kotkę zanim zdąży ona zajść w ciążę nie tylko nie narażamy jej na wiele komplikacji okołoporodowych, ale także zapobiegamy przyjściu na świat kolejnego niechcianego miotu kociąt, którym później trzeba szukać domu. Fundacje i schroniska przepełnione są kociętami, których nikt nie chce, dlatego musimy się liczyć z tym, że część kociaków zostanie z nami na zawsze.

Co daje sterylizacja kotki?

  • zapobieganie ciążom i urodzeniu niechcianych miotów – to często podstawowy cel sterylizacji; trudno jest znaleźć dom wszystkim kociakom. Porzucanie kociąt lub topienie skazuje je na prawie pewną śmierć w strasznych męczarniach. Oddawanie kociąt do schronisk też nie jest dobrym pomysłem, gdyż polskie schroniska są przepełnione, często nie radzą sobie z adopcjami i opieką nad oseskami; maluchy są tam narażone na śmiertelne infekcje (epidemie panleukopenii kataru kociego) lub pasożyty. Najlepszym wyjściem, aby nie skazywać kotki na wyniszczające, ciągłe ciąże, a kociaków na śmierć, jest sterylizacja kotki.
  • zapobieganie męczącym, wyczerpującym rujom
  • zapobieganie nowotworom gruczołu mlekowego


Co daje kastracja kotów?

  • zapobieganie nowotworom – dzięki wczesnej kastracji kota, można zapobiegać pojawianiu się u niego nowotworów np. raka prostaty, które w wielu przypadkach kończą się śmiercią kota.
  • wyeliminowanie znaczenia terenu przez kota
  • zapobieganie agresji – wykastrowane kocury znaczenie rzadziej wplątują się w bójki, które mogą prowadzić do uszkodzeń ciała, są także mniej skłonne do włóczenia się na dalekie odległości od domu (w przypadku kotów wychodzących) w poszukiwaniu partnerki.
  • zapobieganie niechcianym miotom – w przypadku, gdy nasz kot jest wychodzący i dużo czasu spędza poza domem jest to kluczowy argument przemawiający za kastracją.
26-04-2019 8:14:03 - Wpis utworzył użytkownik admin